Wełna merino jest popularnym i niezwykle pożądanym włóknem o wielu zaletach. Jednym z nich jest niezwykła miękkość, dzięki której szal z wełny merynosa nie drapie i nie gryzie. Modele marki Destiny’s Hands wyróżniają się włóknem włoskich i australijskich producentów z dodatkiem akrylu premium w składzie, dzięki czemu są bardziej wytrzymałe i nie mechacą się.
Wełna merino – charakterystyka
Naturalność i termoregulacja
Wełna merino jest pozyskiwana z runa owiec merynosów. Te niezwykłe zwierzęta żyją na terenach, gdzie trudne warunki pogodowe – silny wiatr i duże wahania temperatur – są codziennością. Merynosy doskonale radzą sobie zarówno w 40-stopniowych upałach, jak i 30-stopniowych mrozach.
Włókna wełny merynosa są bardzo cienkie, a pomiędzy nimi tworzą się wypełnione powietrzem przestrzenie. Pełnią one funkcję izolatora i chronią zarówno przed niskimi, jak i wysokimi temperaturami. Oznacza to, że chusta z merino będzie służyła Ci jako okrycie lub narzutka przez cały rok – od jesieni, przez zimę i wiosnę, aż do lata.
Miękkość i delikatność
Ubrania z „klasycznej” owczej wełny bywają ciężkie, szorstkie i drapiące. Powodem tego są grube, twarde i mało elastyczne włókna. Jak wspominałam wyżej, włókna wełny z merynosa są cieniutkie i elastyczne. Dzięki temu poddają się naciskowi i wyginają, zamiast stawiać opór skórze i nieprzyjemnie ją drapać. Ta właściwość powoduje, że taką dzianinę mogą nosić nawet osoby o bardzo wrażliwej skórze.
Łatwość pielęgnacji
Mogłoby się wydawać, że tak wyjątkowy materiał będzie niezwykle wymagający, jeśli chodzi o pielęgnację. W rzeczywistości merino jest materiałem, który bardzo łatwo utrzymać w czystości. Zawdzięcza to swoim właściwościom – nie elektryzuje się, nie przyciąga kurzu i hamuje mnożenie się bakterii.
Szalik z wełny merino – jak prać, suszyć i prasować?
Chociaż szale z wełny merino są stosunkowo łatwe w pielęgnacji, warto pamiętać o kilku zasadach, aby dzianina nie straciła swoich właściwości. Dzięki odpowiedniemu praniu i suszeniu chusta zachowa odpowiedni kształt, fakturę gęstość oraz nie będzie się mechaciła. Więcej na ten temat przeczytasz w poradniku jak prać chustę z wełny merynosa.
Pranie
Szalik z wełny merynosów możesz bez problemu prać w pralce, najlepiej w programie do wełny i temperaturze 30°C. Warto pamiętać, że jeśli Twoja chusta nie jest zabrudzona, wystarczy raz na jakiś czas ją przewietrzyć.
Suszenie
Aby chusta nie straciła kształtu, należy suszyć ją rozłożoną na płasko, najlepiej na grubym ręczniku. Warto pamiętać o delikatnym wygładzeniu całości i naciągnięciu palcami koronkowego brzegu. Innym rozwiązaniem jest rozwieszenie chusty wzdłuż najkrótszego brzegu. Unikaj natomiast suszenia w suszarce bębnowej oraz na grzejniku!
Prasowanie
Chusta z merynosa nie wymaga prasowania, ale jeśli bardzo Ci zależy, możesz przeprasować ją delikatnie samą parą w niskiej temperaturze. Uważaj, przyciskanie włókien żelazkiem może je trwale odkształcić.
Przechowywanie
Równie ważne, co pielęgnacja, jest odpowiednie przechowywanie chusty. Aby dzianina nie straciła kształtu i nie rozciągnęła się, najlepiej starannie złożyć szal i przechowywać na półce.
Z czym nosić szal z wełny merino?
Pochodzące z autorskiej kolekcji Wings chusty z merynosa charakteryzują się wesołą kolorystyką, stonowanym wyglądem i subtelnymi zdobieniami na brzegach. Każdy z modeli będzie świetnie prezentował się zarówno na co dzień, jak i na większe wyjścia. Tworzone przeze mnie chusty są całoroczne – dzięki niezwykłym właściwościom tego rodzaju wełny, można nosić je nie tylko jesienią i zimą, ale także wiosną, a nawet latem.
Choć chusta z merynosa nie jest dodatkiem typowo zimowym, zapewni Ci ciepło nawet w najchłodniejsze dni. Pozwoli Ci otulić się kolorem i luksusem. A co najważniejsze (i najlepsze!), pasuje zarówno do eleganckiego płaszcza, kurtki pufferki w swobodnym stylu, skórzanej ramoneski i jeansowej katany.
W nieco cieplejsze dni (lub we wnętrzach budynków) kolorowa chusta zastąpi Ci stylowy kardigan. Okryj nią ramiona, aby zapewnić sobie maksymalny komfort siedząc w klimatyzowanym biurze, jedząc lunch z klientem czy wybierając się na spektakl do teatru. Możesz w ten sposób połączyć ją z prostą koszulką, biznesową koszulą czy elegancką sukienką – w każdej sytuacji doda Ci szyku i ciepła.
Możesz wykorzystać ją także latem – w chłodne wieczory, siedząc przy ognisku, nad jeziorem czy na plaży. Narzuć ją, aby otuliła Twoje plecy i ramiona lub wykorzystaj do przykrycia nóg. Jej miękka, mięsista faktura zapewni Ci przyjemne wrażenia nawet, jeśli pod spodem będziesz miała tylko top na ramiączkach i szorty.