O ile pielęgnacja bazowych ubrań codziennych większości osób wydaje się prosta, tak pranie wielobarwnych chust z bawełny i wełny merino budzi wiele wątpliwości. Jak prać bawełniane i wełniane chusty, aby zachowały nienaganny wygląd i służyły nam przez długie lata?
Pielęgnacja ręcznie robionych chust i szali
Należy zacząć od tego, że wszystkie chusty i szale Destiny’s Hands są wykonywane ręcznie, dlatego należy obchodzić się z nimi ze szczególną troską. Nie tylko ich pranie, ale także codzienne użytkowanie powinno być delikatne i ostrożne.
Podczas noszenia swojej chusty uważaj na kolczyki, sprzączkę torebki czy inne ostre, wystające elementy, które mogą uszkodzić ręcznie robione okrycie. Podobnie, kiedy zdecydujesz się na pranie – zadbaj, aby w pralce razem z chustą nie znalazło się nic, co mogłoby ją zaciągnąć, lub zniszczyć w inny sposób.
Pranie bawełny
Mogłoby się wydawać, że pranie bawełny każdy z nas ma w małym palcu – w końcu to jeden z najpopularniejszych materiałów na świecie. Pielęgnacja ręcznie robionej chusty różni się jednak od tego, jak traktujemy bawełniane koszulki, spodnie, czy choćby ręczniki.
Jak prać bawełnę?
Warto zacząć od tego, z czym prać bawełnianą chustę – najlepiej samą. Dzięki temu zapobiegniesz zafarbowaniu czy uszkodzeniu chusty przez zamki błyskawiczne lub inne elementy odzieży.
Bawełnianą chustę Destiny’s Hands należy prać w 30°C, w programie do tkanin delikatnych, używając płynu do tkanin delikatnych. Panie w wyższej temperaturze może nie wpłynąć dobrze na materiał oraz kolory. W przypadku poplamienia chusty lepiej wypierz ją dwa razy w zalecanej temperaturze niż jeden raz w wyższej.
Jak poprawnie suszyć chustę z bawełny?
Wiesz już, jak prać bawełnianą chustę, jednak to nie koniec – po praniu należy ją wysuszyć. Nie używaj w tym celu suszarki bębnowej! Modele w kształcie trójkąta równoramiennego, aby zachować kształt, wymagają starannego rozwieszenia wzdłuż najdłuższego boku. Standardowa suszarka na pranie może być w tym przypadku niewystarczająca. Jeśli masz taką możliwość, rozwieś chustę na karniszu i przypnij klamerkami. Unikaj wieszania na sznurku – może on spowodować odkształcenia na brzegu. By chusta zachowała kształt, delikatnie naciągnij całość w dół, wyrównując ją.
Tak wysuszona chusta będzie pozbawiona zagnieceń, a znajdujący się na niej wzór zostanie uwypuklony.
Drugim sposobem jest suszenie chusty rozłożonej na płasko na grubym ręczniku. Należy rozłożyć ją dokładnie, bardzo delikatnie naciągając i wygładzając. Warto pamiętać, że suszenie rozłożonej chusty będzie trwało dłużej, niż rozwieszonej.
Chustę można delikatnie przeprasować parą w niskiej temperaturze. Nie należy używać wysokiej temperatury, ani przykładać żelazka do chusty – może prowadzić to do odkształcenia faktury.
Pranie bawełny – dlaczego jest ważne?
Dlaczego odpowiednia pielęgnacja bawełnianej chusty jest tak ważna? Dzięki niej materiał zachowa gęstość i kształt oraz nie będzie się mechacił. Zapewniam, że wpłynie to pozytywnie nie tylko na wygląd Twojego szala, ale także Twoje samopoczucie i komfort noszenia.
Pranie wełny merino
Pranie wełny merino budzi wiele pytań, jednak nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Jeśli będziesz przestrzegać poniższych zasad, Twoja chusta z merynosa na pewno będzie wyglądała doskonale i służyła Ci bardzo długo.
Warto dodać, że chusty Destiny’s Hands zawierają nie tylko wełnę, ale także wysokiej jakości akryl. Jego zadaniem jest stabilizacja wełnianych włókien, co niezwykle ułatwia pielęgnację.
Wełna merino – jak prać i pielęgnować?
Wbrew obawom wielu osób, chust z wełny merino nie trzeba prać ręcznie. Oczywiście można – w letniej (nie zimnej!) wodzie i bez namaczania. Należy robić to delikatnie ugniatając, nie trzeć, nie naciągać i nie wykręcać.
Ważne, aby pranie i płukanie odbywało się w takiej samej temperaturze wody. Po wypłukaniu najlepiej delikatnie odcisnąć wodę, zawijając chustę w gruby ręcznik, i suszyć na płasko – ale o tym za moment.
Pranie wełny merino w pralce
Chociaż niektórych może to zdziwić, pranie wełny merino w pralce jest możliwe – nie ma w tym nic złego! Należy pamiętać jedynie o ustawieniu programu do wełny i temperatury 30°C. Jeśli w Twojej pralce nie ma takiego programu, zastąp go delikatnym praniem z wirowaniem na niskich obrotach.
Podobnie, jak w przypadku bawełny, chustę z merynosa najlepiej prać samą, aby zapobiec uszkodzeniu jej wystającymi elementami odzieży (np. zamkami błyskawicznymi).
Jak poprawnie suszyć chustę z wełny merino?
W przeciwieństwie do bawełnianego szala chustę z merynosa dobrze jest suszyć rozłożoną na płasko na grubym ręczniku. Należy wygładzić ją i nadać odpowiedni kształt. Dodatkowo można delikatnie naciągnąć palcami koronkowy brzeg.
Jeśli nie masz miejsca, aby rozłożyć szal na płasko, możesz rozwiesić go na drążku wzdłuż najkrótszego boku. Pozwól dzianinie swobodnie zwisać, a koronkowy brzeg delikatnie ponaciągaj palcami. W razie potrzeby po wysuszeniu szala przeprasuj go parą w niskiej temperaturze nie dotykając go żelazkiem.
Chusty z wełny merino nie powinno się suszyć w suszarce bębnowej, na grzejniku, a nawet w promieniach letniego słońca. To włókno, kiedy jest namoczone, nie lubi nagłej zmiany temperatur. Dlatego lepiej zachować ostrożność i nie wystawiać go na działanie mocnego ciepła czy silnych promieni słonecznych bezpośrednio po praniu.
Wełna merino – jak prać i pielęgnować, aby służyła jak najdłużej?
Wiesz już, na co zwrócić uwagę podczas prania swojej chusty z merynosa. Zarówno podczas prania, jak i suszenia unikaj nagłej zmiany temperatur oraz zbyt mocnego grzania. Susz ostrożnie, rozkładając na płasko. Możesz także rozwiesić swój szal na drążku wzdłuż najkrótszego boku, przypinając klamerkami. Po wysuszeniu nie wieszaj na wieszaku – chustę należy przechowywać złożoną na półce.
Odzież i akcesoria z wełny merino nie wymagają prasowania. Jeśli wystarczająco starannie ułożysz ją podczas suszenia, nie będzie ono potrzebne – z łatwością unikniesz jakichkolwiek zagnieceń.
Przestrzegając powyższych zasad, ochronisz swoją chustę przed rozciągnięciem i odkształceniem się czy zaciągnięciami.
Jak dbać o bawełnę i wełnę merino?
Chusty Destiny’s Hands to produkty naprawdę wysokiej jakości, które z pewnością będą służyć Ci przez wiele lat. Zarówno modele z bawełny, jak i z wełny są całoroczne – możesz wykorzystywać je jako szale, narzutki, a nawet pareo na plażę! W związku z tym, że prawdopodobnie będziesz używać ich często i intensywnie, odpowiednia pielęgnacja jest bardzo ważna, aby zachować właściwości materiału oraz oryginalny kształt chusty. Jeśli pranie bawełny i wełny merino nadal jest dla Ciebie czarną magią, brak Ci do tego cierpliwości, nie masz miejsca na odpowiednie wysuszenie swojej chusty lub po prostu nie lubisz poświęcać na to czasu, skorzystaj z usługi prania. Zamów ją szybko i łatwo kilkoma kliknięciami, odeślij do mnie swoją chustę i poczekaj – po kilku dniach wróci do Ciebie odświeżona i zadbana, jak nowa!